Koncz Zsuzsa
Éva Anna 2011.06.02. 17:25

Magyarország második világháború után
született nemzedékének meghatározó
előadóművésze.
Koncz Zsuzsa 1962-ben, a Magyar Televízió által amatőröknek meghirdetett Ki mit tud?-on tűnik fel, még gimnazistaként, s osztálytársnőjével a "két Gézengúz" névvel aratnak országos sikert.
Ezt követően felkeresik az akkori amatőr sztárzenekarok, az Omega, az Illés, majd a Metro, akikkel később összefonódik pályája.
Időközben leérettségizik, s az ELTE Jogtudományi Karának hallgatójaként kezdi meg egyetemi éveit.
1967-ben megjelenik az első magyar rock LP (még beat-nek hívják) az Ezek a fiatalok című film zenéjével. Ez jelentős állomás Koncz Zsuzsa pályáján. Főszereplője a filmnek, amely óriási közönségsiker, egyben hű dokumentuma egy mára történelemmé lett kornak, egy generáció, egy új életérzés megjelenésének. Itt énekel először olyan társadalmi, szociológiai ihletésű dalokat, Bródy János szövegeivel (Szőke Anni balladája, Mr. Alkohol, Ez az a ház), melyeknek alapvető szerepe volt abban, hogy emberi-művészi karaktere, nézetei, későbbi dalai, milyenné alakultak. Új stílusával meghódította a közönséget.
Már a kezdetekkor tettenérhető az a "különutasság", ami a mai napig jellemzi munkásságát. Már ekkortól folyamatosan jelennek meg a megzenésített versek, a tematikus és társadalomkritikus szövegek, melyek később a rendszerrel való összeütközések forrásaivá válnak.
Az 1973-as Jelbeszédet - az Illés zenekarral készült öt lemeze közül az egyik - politikai okokból betiltották.
Míg a Magyar Rádió hasonló okokból nem játszotta addig készült dalainak közel felét, s míg munkája szorosan kötődik a hazához, a sajátosan magyar viszonyokhoz, gondolkodásmódhoz, addig is sorra aratja külföldi sikereit.
Közben itthon is folyamatosan készülnek lemezei. Az 1979-es Valahol című albumot az évtized lemezének választja a szaksajtó.
A 80'-as évek elején lezárul egy korszak a Fonográf együttes megszűnésével. Bár továbbra is Bródy János írja a szövegeket, de lemezei már nem köthetők egy-egy zenekarhoz.
Kivételes előadói képessége lehetővé teszi, hogy szűk közönség körében, intim hangulatú koncertektől, a sportcsarnokok sokezres nézőseregét mozgósító koncertekig, mindenhol otthonosan mozogjon. Saját bevallása szerint a koncertek jelentik számára az igazi örömet és a teljes kibontakozás lehetőségét. Éppen ezért folyamatosan koncertezik, miközben új stúdióalbumon dolgozik.
Forrás: http://www.konczzsuzsa.hu
Koncz Zsuzsa dalainak értékét bizonyította az idő is. Közel ötven éves munkássága mutatja, hogy jóval több, mint egy éppen akkor, adott kor adott közönsége által felkapott, majd hamar el is felejtett sztárocska.
Ő az, akinek nem kell mindenféle őrültséget csinálnia, csak hogy odafigyeljenek rá. Nem engedi, hogy pletykáljanak róla a bulvár lapok, magánélete kitárogatása nélkül, az általa képviselt gondolkoságmóddal, személyiségével és dalaival mutat igazi értékeket a világnak.
Elismerései:
-
Liszt Ferenc-díj (1977)
-
Érdemes művész (1989)
-
Kazinczy-díj (1992)
-
A Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztje (1995)
-
Huszka Jenô-díj (1998)
-
Emerton-díj (1999)
-
Hungaroton-életműdíj, Arany Zsiráf-életműdíj (2000)
-
Maecenas-díj (2001)
-
A Francia Becsületrend Lovagja kitüntetés (2001)
-
A Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje (2006)
-
Kossuth-díj (2008)
-
Prima Primissima (2008)
|